Ekonomia domowa czyli przygotowań do świąt ciąg dalszy.
- poloniasligo
- Dec 9, 2014
- 2 min read
Święta, święta… Dobrze jest wcześniej przygotować kilka rzeczy.
Zyskamy spokój…
Pierniki już są? Czas na zakwas buraczany. Trzymany w lodówce, może stać przez wiele tygodni. Na to, aby zakwas był gotowy, potrzeba około 7 dni. Zrobienie zakwasu jest proste, wymaga maksymalnie pół godziny czasu.
Składniki: 1 kg buraków, 6-8 ząbków czosnku, 5 ziaren ziela angielskiego, 3 liście laurowe,
2 do 2,5 litra przegotowanej, letniej osolonej wody (solą himalajską lub morską - 1 łyżka na 1 litr wody. Dobra jest także ta gruba sól do przetworów), 1 łyżeczka kminku, korzeń chrzanu (niekoniecznie), kromka razowego chleba na zakwasie (jeśli nie jesteśmy pewni, że chleb jest na naturalnym zakwasie, nie dodajmy go. Zakwas bez chleba będzie się robił około 2-3ch dni dłużej i tyle. Można też, chcąc przyspieszyć kwaszenie, a nie mając pewności, co do chleba - dodać łyżkę soku z kiszonej kapusty lub ogórków)).
Przygotowanie: buraki umyć i cienko obrać (młode lub nieduże buraki wystarczy wyszorować dobrze szczotką i tylko odciąć końce). Pokroić w plastry i ułożyć w naczyniu kamiennym, ceramicznym lub słoju. Dodać przyprawy (można je ułożyć między burakami). Zalać przygotowaną wodą tak, aby buraki były całkowicie przykryte. Na wierzch położyć kromkę chleba. Gdyby buraki wypływały można obciążyć (np. kubkiem z wodą, kamieniem. Ja nie obciążam). Przykryć całość ściereczką lub pokrywką i odstawić na 5-7 dni w ciepłe miejsce. Po 2 dniach usunąć chleb i zebrać pianę używając drewnianej łyżki. Także w trakcie, jeśli będzie pojawiała się piana, bądź białe plamki, trzeba je zwyczajnie zebrać i wyrzucić. Zakwas będzie gotowy, kiedy wyczujemy jego wyraźny kwaśny zapach. Wtedy go odcedzamy, przelewamy w butelki, bądź słoiki i wstawiamy do lodówki. Wykorzystujemy zakwas do ugotowania barszczu lub do… picia. Samo zdrowie!!!
A z czym podamy barszcz w Święta?
Mam dwie propozycje: krokiety z pieczarkami lub uszka z grzybami. Możemy je również wcześniej przygotować. Przepisy znajdziecie na poloniasligo.eu już w piątek!
Pozdrawiam wszystkich
Specjalnie dla Poloni w Sligo - Beata
Comments